İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC)

SESRIC
Etkinlik Arşivi - 2016 Tüm etkinlikler (İngilizce)

Yılı seçiniz: 2017 2016 2015

TODAİE’den Uluslararası Öğrenciler SESRIC’i ziyaret etti
Tarih : 22 Aralık 2016 Yer : Ankara Türkiye

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nden (TODAİE) uluslararası öğrenciler, 22 Aralık 2016 tarihinde SESRIC’I ziyaret ettiler

Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı
Tarih : 15-17 Aralık 2016 Yer : İstanbul Türkiye

Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı, 15-17 Aralık 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi 10. İslam Ülkeleri Standardlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Genel Kurulu kapsamında düzenlendi.

İİT Üye Ülkelerinde Tütün Kontrolü Politikaları ile ilgili Bilgi Paylaşımı Çalıştayı
Tarih : 14-16 Aralık 2016 Yer : İstanbul Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), T.C. Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay ile birlikte 8-10 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da “İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkelerinde Tütün Kontrolü Politikaları ile ilgili Bilgi Paylaşımı Çalıştayı”düzenledi..

'2015 Sonrası Kalkınma Gündeminin Eğitim İstatistikleri Üzerindeki Etkisi' Çalıştayı
Tarih : 29-30 Kasım 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslamî Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (ISESCO) ile birlikte 29-30 Kasım 2016 tarihlerinde Ankara’da “2015 Sonrası Kalkınma Gündeminin Eğitim İstatistikleri Üzerindeki Etkisi” konu başlığını taşıyan çalıştay düzenlendi.

32. İSEDAK Toplantısı
Tarih : 21-24 Kasım 2016 Yer : Istanbul Türkiye

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 32. Toplantısı 21-24 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

‘Konya’da Turizmin Gelişiminin Geleceği’ Çalıştayı
Tarih : 15-16 Kasım 2016 Yer : Konya Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ve Konya Büyükşehir Belediyesi, 15-16 Kasım 2016 tarihlerinde Konya’da “Konya’da Turizmin Gelişiminin Geleceği” konulu çalıştay düzenledi. Etkinliğin ulusal ve uluslararası örgütlerin katılımcıları için iyi bir fırsat oluşturmakla beraber, kültürel ve turistik açıdan zengin kaynaklara sahip olan Konya’nın turizminin geliştirilmesi ve geleceği hakkında farklı yönlerden ele alınmasını sağlaması beklenmektedir.

İİT İstatistik Komisyonu (OIC-StatCom) Altıncı Oturumu
Tarih : 05-06 Kasım 2016 Yer : Konya Türkiye

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İstatistik Komisyonu (OIC-StatCom) Altıncı Oturumu 5-6 Kasım 2016 tarihlerinde Konya’da düzenlendi.

“İİT Üye Ülkelerinde Ulusal İstatistik Ofisleri için Akran Değerlendirmesi (OIC-Peer)” Uzmanlar Grubu Toplantısı
Tarih : 03-04 Kasım 2016 Yer : Konya Türkiye

SESRIC, “İİT Üye Ülkelerinde Ulusal İstatistik Ofisleri için Akran Değerlendirmesi” Uzmanlar Grubu Toplantısını 3 Kasım 2016 tarihinde Konya’da düzenlendi. Toplantının hedefleri, farklı yöntem metodolojileri de dahil olmak üzere dünyada izleme ve değerlendirme mekanizmalarının tanıtılmasıve İİT Akran projesi için önerileri ve tavsiyeleri almaktı.

İİT Üye Ülkelerinin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansı
Tarih : 01-03 Kasım 2016 Yer : İstanbul Türkiye

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ev sahipliğinde “Güncel Sorunlar Işığında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülkelerinde Kadının Statüsü” konu başlığı altında İİT Üye Ülkelerinin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansı, 01-03 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi.

SESRIC, İİT Üye Ülkelerinde Engelli Bireylerin İstihdam konusunu ele alan Konferans düzenledi
Tarih : 26-28 Ekim 2016 Yer : İstanbul Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte 26-28 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da “İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkelerinde Bireylerin İnsanların İstihdamı” konulu toplantı düzenledi.

Ankara’da 'Ticaret, Sanayi, Kalite Kontrolü ve Protokol Denetimi' konulu Çalışma Ziyareti
Tarih : 18-20 Ekim 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Somali Federal Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı için 18-20 Ekim 2016 tarihlerinde Ankara’da “Ticaret, Sanayi, Kalite Kontrolü ve Protokol Denetimi” konulu Çalışma Ziyareti düzenledi.

'İslam Dünyası’nda Sendikacılık' Sempozyumu
Tarih : 13-14 Ekim 2016 Yer : İstanbul Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ve Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) 13-14 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da “İslam Dünyası’nda Sendikacılık" konulu uluslararası bi sempozyum düzenledi.

İİT Gençlik ve Spor Bakanları 3. Konfernası
Tarih : 05-07 Ekim 2016 Yer : İstanbul Türkiye

İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik ve Spor Bakanları 3. Konferansı, 6-7 Ekim 2016 tarihlerinde Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirildi. „Barış, Kalkınma ve Dayanışma için Gençliğin Güçlendirilmesi" temasıyla gerçekleşecek olan Konferansa, İİT'ye üye olan 56 ülkenin ve 5 gözlemci ülkenin Gençlik ve Spor Bakanları ile İİT'ye bağlı kuruluşlardan ve diğer uluslararası kuruluşlardan katılımcılar yanı sıra, dünyanın farklı bölgelerinden 30 üye ülkenin gençlik temsilcilerinin katıldı.

‘İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadının Rolü’ konulu Çalıştay
Tarih : 03-04 Ekim 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) 3-4 Ekim 2016 tarihlerinde Ankara’da “İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadının Rolü” konulu çalıştay düzenlendi.

İİT Günü SESRIC Genel Merkezi’nde kutlandı
Tarih : 27 Eylül 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nın kuruluşunun 47. Yıldönümü vesilesiyle 27 Eylül 2016 tarihinde Ankara’da bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona Ankara’da bulunan ulusal ve uluslararası kurumlardan üst düzey yetkililer ve İİT Üye Ülkeleri Büyükelçileri katıldı.

İstanbul’da 3. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Yaz Okulu
Tarih : 27-31 Auğustos 2016 Yer : İstanbul Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte 27-31 Ağustos 2016 tarihlerinde İstanbul’da, 3. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Yaz Okulu düzenlendi.

Türkiye’de ‘Arnavut Uzmanlar için İş Sağlığı’ konulu Teknik Eğitim Programı
Tarih : 18-23 Temmuz 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), 18-23 Temmuz 2016 tarihlerinde Ankara’da “Arnavut Uzmanlar için İş Sağlığı” konulu teknik eğitim programı düzenledi. Eğitim, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nde, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları tarafından sağlanmıştır. Eğitime, Arnavutluk Cumhuriyeti İş ve Sosyal Hizmetler Teftiş Kurulu çalışanları katılmışlardır. Katılımcılara eğitim sonunda katılım sertifikası verilmiştir.

SESRIC ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı arasında Mutabakat Zaptı İmzalandı
Tarih : 10 Haziran 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya ile T.C. Başbakanlık, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, 10 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da iki kurum arasındaki işbirliği artırmak amacıyla mutabakat zaptı imzaladı.

‘İİT Üye Ülkeleri için Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi’ Konulu Çalışma Ziyareti
Tarih : 30 Mayıs - 03 Haziran 2016 Yer : Muğla Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam Kalkınma Bankası (IDB) ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İİT Tarımsal Kapasite Geliştirme Programı (OIC-AgriCaB) kapsamında 30 Mayıs – 3 Haziran 2016 tarihlerinde Muğla ve İzmir’de “İİT Üye Ülkeleri için Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” konu başlığını taşıyan çalışma ziyareti düzenledi.

BM Dünya İnsani Yardım Zirvesi ilk kez İstanbul’da düzenlendi
Tarih : 23-24 Mayıs 2016 Yer : Istanbul Türkiye

Birleşmiş Milletler Dünya İnsanî Yardım Zirvesi 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde Türkiye hükümeti tarafından İstanbul’da düzenlendi.

İİT 3. Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı
Tarih : 17-19 Mayıs 2016 Yer : Istanbul Türkiye

İslam İşbirliği Teşkilatı 3. Sudan Sorumlu Bakanlar Konfernası bu yıl 17-19 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlendi. Konferansa 41 İİT Üye Ülkesinden gelen heyetler katıldı. “Vizyondan Eyleme” ana teması altında düzenlenen konferans, İİT’nın Su Vizyonunu ve İİT Üye Ülkeleri arasında su ile ilgili konular hakkında işbirliğinin geliştirilmesi ele alındı.

‘El-Nahrain Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin Kapasitesinin Güçlendirilmesi’ Konulu Eğitim
Tarih : 16-20 Mayıs 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ile birlikte Ankara’da 16-20 Mayıs 2016 tarihlerinde İİT STK Kapasite Geliştirme Programı kapsamında, “El-Nahrain Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin Kapasitesinin Güçlendirilmesi” konulu eğitim düzenledi.

SESRIC, Cenevre’de İİT ve BM arasında düzenlenen koordinasyon toplantısına katıldı
Tarih : 11-13 Mayıs 2016 Yer : Cenevre-İsviçre

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Birleşmiş Milletler (BM) Kuruluşları arasında 11-13 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen üç günlük Genel Koordinasyon Toplantısı, İsviçre’nin Cenevre kentindeki BM Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

SESRIC, “Ulusal ve Uluslararası Kuruluşların Rolü”nü tartıştı
Tarih : 10 Mayıs 2016 Yer : İstanbul Türkiye

08-11 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlennen Sekizinci Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı kapsamında, “Ulusal ve Uluslararası Kuruluşların Rolü” konulu panel oturumu 10 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlendi. 

“İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri’nde Mesleki ve Teknik Eğitim İhtiyaç ve Kapasitelerinin Ölçülmesi
Tarih : 09-11 Mayıs 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Geleceğin Eğitimi Derneği (GED) ile birlikte 09-11 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara’da “İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri’nde Mesleki ve Teknik Eğitim İhtiyaç ve Kapasitelerinin Ölçülmesi” konu başlığını taşıyan çalıştay düzenledi.

VIII. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı
Tarih : 08-11 Mayıs 2016 Yer : Istanbul Türkiye

Sekizinci Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı 8-11 Mayıs 2016 tarihlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “Sürdürülebilir İş Sağlığı ve Güvenliği” ana başılığı altında İstanbul’da düzenlendi.

“İİT Üye Ülkeleri Arasındaki İşbirliğinin Güçlendirilmesi: SESRIC’in Rolü” konulu Yuvarlak Masa Toplantısını
Tarih : 06 Mayıs 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülkeleri Büyükelçilerinin katılımıyla “İİT Üye Ülkeleri Arasındaki İşbirliğinin Güçlendirilmesi: SESRIC’in Rolü” konulu Yuvarlak Masa Toplantısını, 6 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da SESRIC Merkez Binası’nda düzenledi. 

2. Uluslararası Helal Turizm Konferansı 2016 Konya’da
Tarih : 03-05 Mayıs 2016 Yer : Konya Türkiye

2.Uluslararası Helal Turizm Konferansı, 03-05 Mayıs 2016 tarihlerinde Konya’da Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

‘Tütün Araştırmaları Soruları’ Oryantasyon Çalıştayı
Tarih : 03-04 Mayıs 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) ile birlikte 3-4 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara’da SESRIC Merkez Binası’nda “Tütün Araştırmaları Soruları (TQS)” başlığını taşıyan oryantasyon çalıştayı düzenleyecek.

SESRIC, ‘İİT üye Ülkelerinde Tarım ve Gıda Güvenliği: İşbirliği için Fırsatlar’ Raporunun 2016 Versiyonunu Tanıttı
Tarih : 26-28 Nisan 2016 Yer : Astana Kazakistan

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), “İİT Üye Ülkelerinde Tarım ve Gıda Güvenliği: İşbirliği için Fırsatlar” raporunun 2016 versiyonunu 26-28 Nisan 2016 tarihlerinde Kazakistan Cumhuriyetinin başkenti Astana’da düzenlenen Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma 7. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bakanlar Konferansında tanıttı.

2. Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi İstanbul’da Düzenlendi
Tarih : 26-30 Nisan 2016 Yer : Istanbul Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İstanbul Medeniyet Üniversitesi ,İstanbul Üniversitesi ve Arap Üniversiteler Birliği ile birlikte 26-30 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da, 2. Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi’ni düzendi.

Kazakistan’da, Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma 7. İİT Bakanlar Konferansı düzenlendi
Tarih : 26-28 Nisan 2016 Yer : Astana Kazakistan

Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma 7. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bakanlar Konferansı ve İslam Gıda Güvenliği Kuruluşu (IOFS) Genel Kurul Açılış Toplantısı, 26-28 Nisan 2016 tarihlerinde Kazakistan Cumhuriyetinin başkenti Astana’da eş zamanlı olarak düzenlendi. Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı tarafından ev sahipliği yapılan konferans, İİT Genel Sekreterliği ile koordineli olarak gerçekleştirildi.

SESRIC, Filistin Merkezi İstatistik Bürosu ile Mutabakat Zaptı İmzaladı
Tarih : 20 Nisan 2016 Yer : Ramallah Filistin

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya, Filistin Merkezi İstatistik Bürosu (PCBS) Başkanı Ola Awad-Shakhshir ile Ramallah’ta 20 Nisan 2016 tarihinde mutabakat zaptı imzaladı.

SESRIC, Türk Konseyi ile İstanbul’da Mutabakat Zaptı İmzaladı
Tarih : 18 Nisan 2016 Yer : Istanbul Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) ile İstanbul’da 18 Nisan 2016 tarihinde mutabakat zaptı imzalayarak işbirliği için çerçeve oluşturdu.

Kanserle Mücadelede Hanımefendilerin Liderliği Özel Oturumu
Tarih : 14 Nisan 2016 Yer : Istanbul Türkiye

Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği ile birlikte, 13. İslam Zirvesi kapsamında, “Kanserle Mücadelede Hanımefendilerin Liderliği Özel Oturumu”nu 14 Nisan 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlendi.

SESRIC, 13. İslam Zirvesi Konferansı kapsamında düzenlenen ‘İslam İşbirliği Teşkilatı Üyeleri Arasında Ekonomik ve Kültürel İlişkilerin Geliştirilmesi: Fırsatlar ve Zorluklar’ oturumuna katıldı
Tarih : 13 Nisan 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya, T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Stratejik Araştırma Merkezi (SAM) tarafından 13 Nisan 2016 tarihinde İstanbul’da 13. İslam Zirvesi Konferansı kapsamında düzenlenen “İslam Ülkeleri Arasında Ekonomik ve Ticari İşbirliği: Sorunlar ve Çözüm Yolları” konu başlığını taşıyan oturumun moderatörlüğünü yaptı.

SESRIC, İstanbul’da düzenlenen 13. İİT İslam Zirvesi kapsamında ICDT, ISESCO, LPRD ve IDB ile mutabakat zaptları imzaladı
Tarih : 10-15 Nisan 2016 Yer : Istanbul Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), 10-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 13. İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Zirvesi kapsamında farklı partnerlerle mutabakat zaptları imzaladı.

13. İslam Zirvesi Konferansı İstanbul’da düzenlendi
Tarih : 10-15 Nisan 2016 Yer : Istanbul Türkiye

13. İslam Zirvesi Toplantısı, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 10-15 Nisan 2016 tarihlerinde İİT Üyesi Ülkeler Devlet ve Hükümet Başkanlarının katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti.

13. İslam Zirvesi
Tarih : 10-15 Nisan 2016 Yer : Istanbul Türkiye

13. İslam Zirvesi Toplantısı, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 10-15 Nisan 2016 tarihlerinde İİT Üyesi Ülkeler Devlet ve Hükümet Başkanlarının katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti.

SESRIC, 18. Ulusal Yoğun Bakım Kongresi’nde ortak olarak yer aldı
Tarih : 06-10 Nisan 2016 Yer : Antalya Türkiye

18. Ulusal Yoğun Bakım Kongresi 6-10 Nisan 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. Dört günlük kongrede toplam 43 panel, toplantılar, yuvarlak masa oturumları, önemli uzmanlarla interaktif bilgi alışverişi, sanayi destekli uydu toplantıları ve büyük derneklerle ortak oturumlar düzenlendi. Kongre’de İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), organizasyonun ortağı olarak, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülkelerindeki sağlık durumu ve Stratejik Sağlık Eylem Planı'nın faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

‘Resmi İstatistikler için Dönüşüm Gündemi Arap Konferansı’
Tarih : 05-07 Nisan 2016 Yer : Ankara Türkiye

“Resmi İstatistikler için Dönüşüm Gündemi Arap Konferansı”, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (ESCWA), Birleşmiş Milletler İstatistik Bölümü (UNSD), İslam Kalkınma Bankası (IDB), Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi İstatistik Merkezi (GCC-STAT) ve Arap İstatistik Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından, 5-7 Nisan 2016 tarihlerinde Ankara’da SESRIC Merkez Binası’nda düzenlendi.

‘İslami Bankacılığın Geleceği ve Ekonominin Yeni Norm Arayışı’ Toplantısı düzenlendi
Tarih : 04-05 Nisan 2016 Yer : Istanbul Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), 4-5 Nisan 2016 tarihlerinde Türkiye Merkez Bankası tarafından İstanbul’da düzenlenen “İslami Bankacılığın Geleceği ve Ekonominin Yeni Norm Arayışı” konulu toplantıya katıldı.

Türkiye, İİT Üye Ülkelerinden Gelen Uzmanlara Sosyal Güvenlik Sistemini Tanıttı
Tarih : 04-06 Nisan 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile beraber 4-6 Nisan 2016 tarihlerinde Ankara’da “Sosyal Güvenlik Sistemlerinde Bilgi Paylaşımı” konu başlığını taşıyan çalıştay düzenledi. Çalıştaya İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülkelerinin Sosyal Güvenlik Yetkilileri, yöneticiler ve üst düzey uzmanlar katıldı.

SESRIC, İİT Pamuk Üreticisi Ülkelere Yönelik Eğitim Kursu Düzenledi
Tarih : 29-31 Mart 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam İşbirliği Teşkilatı Pamuk Eğitim Programı (OIC-CTP) kapsamında 29-31 Mart 2016 tarihlerinde “Moleküler ve Klasik Islah Yaklaşımlarıyla Yaprak Kıvırcıklığı Virüsünün Yıkıcı Etkisinin Hafifletilmesi” konu başlığını taşıyan eğitim kursu düzenledi. Pakistan Punjab Üniversitesi uzmanları tarfından verilen eğitim, İİT Pamuk Üreticisi Ülkelerindeki Pamuk Uzmanlarına hitap etti.

‘Seracılık’ Konusunda Teorik ve Pratik Eğitim Programı
Tarih : 14-18 Mart 2016 Yer : Adana Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Tarım Kapasite Geliştirme Programı (OIC-AgriCaB) kapsamında, 14-18 Mart 2016 tarihlerinde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde Uganda İslam Üniversitesi’nden 6 tarım uzmanına “Seracılık” konusunda teorik ve pratik eğitim programı düzenledi. Eğitim, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından Mersin’de verildi. Eğitim kapsamında Mersin ve Adana’da çeşitli saha ziyaretlerinde de bulunuldu.

SESRIC, İİT Ülkeleri Ulusal İstatistik Ofisi delegelerini bir araya getirdi
Tarih : 10 Mart 2016 Yer : New York - ABD

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İİT İstatistik Komisyonu ( OIC-StatCom) Sekreteryası olarak 10 Mart 2016 tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülkeleri Ulusal İstatistik Ofislerinin Delegeleri ile New York’ta düzenlenen BM İstatistik Komisyonu’nun 47. Oturumu kapsamında bir araya geldi.

SESRIC, BM İstatistik Komisyonu’nun New York’ta düzenlenen 47. Oturumu’na katıldı
Tarih : 08-11 Mart 2016 Yer : New York-ABD

Birleşmiş Milletler İstatistik Komisyonu’nun 47. Oturumu, 8-11 Mart tarihlerinde New York’ta BM Merkez Binası’nda düzenlendi. Toplantıda, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Genel Direktör Büyükelçi Musa Kulaklıkaya ve İstatistik Departmanı Direktörü Zehra Zümrüt Selçuk tarafından temsil edildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 5. Olağanüstü Zirvesi'ni Endonezya'da gerçekleştirdi
Tarih : 06-07 Mart 2016 Yer : Cakarta Endonezya

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 5. Olağanüstü Zirvesi, Genel Sekreter Iyad Medeni başkanlığında, üye ülkelerin Dışişleri Bakanlarının katılımı ile 6-7 Mart 2016 tarihlerinde Endonezya'nın başkenti Cakarta'da gerçekleştirildi. Zirvede başta Filistin sorunu ve bu çerçevede barış girişimleri ile İİT Üye Ülkeleri arasındaki ikili ilişkiler ele alındı.

Konya'da 'OIC 2016 Turizm Başkenti Konya' toplantısı gerçekleştirildi
Tarih : 04 Mart 2016 Yer : Konya Türkiye

SESRIC Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya, 4 Mart 2016 tarihinde Konya'da düzenlenen "OIC 2016 Turizm Başkenti Konya" başlığını taşıyan ve faaliyet planlarının tanıtıldığı basın toplantısına katıldı. 

‘Radikalizm ve Şiddet İçeren Aşırılık’ Uzmanlar Grubu Toplantısı
Tarih : 02 Mart 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ile birlikte, 2 Mart 2016 tarihinde SESRIC Merkez Binası’nda “Radikalizm ve Şiddet İçeren Aşırılık” konu başlığını taşıyan uzmanlar grubu toplantısı düzenledi.

‘Acil Durum ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri’ konulu Eğitim Programı
Tarih : 28 Şubat - 10 Mart 2016 Yer : İzmir Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Endonezya Aksi Cepat Tanggap Vakfı, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile birlikte 29 Şubat – 10 Mart 2016 tarihlerinde İzmir’de “Acil Durum ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri” konulu eğitim programı düzenledi. Eğitim programı T.C. Sağlık Bakanlığı uzmanları tarafından, Endonezya’dan gelen 15 uzmana, Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi.

SESRIC ve Libya Araştırma, Bilim ve Teknoloji Kurumu arasında mutabakat zaptı imzalandı
Tarih : 26 Şubat 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ve Libya Araştırma, Bilim ve Teknoloji Kurumu (LARST) arasında 26 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da mutabakat zaptı imzalandı. SESRIC ve LARST, imzalanan mutabakat zaptı ile işbirliğini artırmak  ve ortak ilgi alanlarında analitik çalışmalar ve araştırmalar için genel bir çerçeve oluşturmayı hedefliyor.

SESRIC ‘Suriyeli Mülteciler: Beklentiler ve Zorluklar’ konu başlığını taşıyan Çalıştay düzenledi
Tarih : 25-26 Şubat 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), 25-26 Şubat 2016 tarihlerinde Ankara’da “Suriyeli Mülteciler: Beklentiler ve Zorluklar” konulu özel bir çalıştay düzenledi.

‘Libya’da Bütünleşme ve Kalınma: Düşünce Kuruluşların Rolü’ Çalıştayı
Tarih : 22-23 Şubat 2016 Yer : Ankara Türkiye

“Libya’da Bütünleşme ve Kalkınma: Düşünce Kuruluşların Rolü” konu başlığını taşıyan çalıştay,  İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Yeniden Entegrasyon ve Kalkınma Libya Programı (LPRD),  Siyaset, Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (SETA) ve Libya Politika ve Stratejiler Organizasyonu (LOOPS)  tarafından  22-23 Şubat 2016 tarihlerinde Ankara’da SESRIC Merkez Binası’nda  düzenlendi.  

SESRIC Genel Direktörü ISESCO’yu ziyaret etti
Tarih : 16 Şubat 2016 Yer : Rabat Fas

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) Genel Direktörü Dr. Abdulaziz Othman Altwaijri’yi 16 Şubat 2016 tarihinde Fas’ın başkenti Rabat’ta ziyarett etti. 

SESRIC ve İslam Kalkınma Bankasının Seminer Serisi – İslami Ticaret Finansmanı
Tarih : 12 Şubat 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam Kalkınma Bankası (IDB) ile ortaklaşa düzenlenen seminer serisi kapsamında İslam Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi’nin Uluslararası İslami Ticaret Finans Şirketi (ITFC) Temsilci Dr. Ahmet Şuayb Gündoğdu, 12 Şubat 2016 tarihinde SESRIC Merkez Binası’nda, ”Islami Ticaret Finansmanı’nın İstikameti;Greenfield’den Sermaye Piyasalarına” konulu seminer vermişti. Seminere çok sayıda akademisyen ve banka sektörü uzmanları katılım sağlamıştı. 

İİT İnsani Meselelerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hesham Youssef, SESRIC’e nezaket ziyaretinde bulundu
Tarih : 11 Şubat 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İnsani Meselelerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hesham Youssef, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya’ya 11 Şubat 2016 tarihinde nezaket ziyaretinde bulunmuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni, SESRIC’e nezaket ziyaretinde bulundu
Tarih : 10 Şubat 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni, Türkiye Cumhuriyeti’ne 10 Şubat 2016 tarihinde yaptığı resmi ziyaret kapsamında, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’ne (SESRIC) nezaket ziyaretinde bulunmuştu

Kazakistan Tarım Bakanı Yardımcısı Yermek Kosherbayev, SESRIC Genel Direktörü Kulaklıkaya’yı ziyaret etti
Tarih : 09 Şubat 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, Kazakistan Tarım Bakanı Yardımcısı Yermek Kosherbayev’i 9 Şubat 2016 tarihinde SESRIC’in Ankara’daki merkez binasında ağırladı. 

Geçmişten Günümüze Türkiye-Sudan İlişkileri ve Gelecek İçin Fırsatlar Uluslararası Konferansı
Tarih : 08-10 Şubat 2016 Yer : Hartum Sudan

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin (SESRIC) katkılarıyla, Çankırı Karatekin Üniversitesi (Türkiye) ve Al Zaeim Alazhari Üniversitesi (Sudan) 8-10 Şubat 2016 tarihlerinde Sudan’ın başkenti Hartum’da “Geçmişten Günümüze Türkiye-Sudan İlişkileri ve Gelecek İçin Fırsatlar” Uluslararası Konferansı düzenledi.

Pakistan’da ‘Düzenlenmiş Piyasalar ve İhaleye Fesat Karıştırmada Rekabet Hukununun Uygulanması’ konulu Eğitim Programı
Tarih : 25-27 Ocak 2016 Yer : İslamabad Pakistan

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ve Türk Rekabet Kurumu, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Rekabet Kurumları Kapasite Geliştirme Programı (OIC-CA-CaB) kapsamında, Pakistan’ın başkenti İslamabad’ta 25-27 Ocak 2016 tarihlerinde “Düzenlenmiş Piyasalar ve İhaleye Fesat Karıştırmada Rekabet Hukukunun Uygulanması” konulu eğitim programı düzenledi.

SESRIC ve Uluslararası Türk Akademisi Arasında Mutabakat Zaptı İmzalandı
Tarih : 13 Ocak 2016 Yer : Ankara Türkiye

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ve Uluslararası Türk Akademisi arasında 13 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da SESRIC Merkez Binası’nda mutabakat zaptı imzalandı. SESRIC ve Uluslararası Türk Akademisi, imzalanan mutabakat zaptı ile ortak çıkarları kapsayan alanlarda işbirliği ve ortaklığın geliştirilmesi için genel bir çerçeve oluşturmayı hedefliyor.

Suudi Arabistan’da 'Kamusal Medya Hizmeti ve Yayın İlkeleri' Çalıştayı düzenleniyor
Tarih : 12-13 Ocak 2016 Yer : Cidde Suudi Arabistan

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile birlikte düzenlenen “4. İİT Yayıncılık Düzenleyici Yetkilileri Forumu”nun yan etkinliği olarak Suudi Arabistan’ın başkenti Cidde’de 12-13 Ocak 2016 tarihlerinde “Kamusal Medya Hizmeti ve Yayın İlkeleri” çalıştayı düzenledi.